Foreign Ministers

Bilawal Bhutto Zardari

Born on 21 September 1988, Bilawal Bhutto Zardari became the youngest Foreign Minister of Pakistan (37th) on 27 April 2022. He heads the second largest coalition party, Pakistan Peoples Party (PPP) in the current Government. On 30 December 2007, he became Chairman of PPP and has led the Party since the untimely and tragic loss of his beloved mother and Party’s charismatic leader, Shaheed Mohtarma Benazir Bhutto, first woman Prime Minister and head of a democratic government in a Muslim country. As the Chairman of PPP, Bilawal Bhutto Zardari draws inspiration from his grandfather, Prime Minister Zulfikar Ali Bhutto Shaheed and his parents, Shaheed Mohtarma Benazir Bhutto and President Asif Ali Zardari, and wants to continue their legacy of serving the people of Pakistan. He became a member of the National Assembly of Pakistan on 13 August 2018.

Makhdoom Shah Mahmood Hussain Qureshi

Makhdoom Shah Mahmood Hussain Qureshi ; born 22 June 1956, is a Pakistani politician who served as the 29th Minister of Foreign Affairs from 2018 to 2022. He previously held the post from 2008 to 2011. He has been a member of the Parliament in the National Assembly since August 2018 and the vice chairman of the Pakistan Tehreek-e-Insaf political party since December 2011. Previously, he was a member of the National Assembly from 2002 to May 2018.

Abdullah Hussain Haroon

Abdullah Hussain Haroon ; born 21 October 1950, is a Pakistani politician, and businessman who served as Foreign Minister of Pakistan in the Mulk caretaker ministry. He previously served as the Speaker of Sindh Assembly and Pakistan Ambassador to the United Nations from September 2008 to October 2012. A scion of the Haroon family, he is a businessman, social activist and a former Sindh Assembly speaker who was a board member of various educational institutes, sports associations and charity organisations.

Khurram Dastgir Khan

Khurram Dastgir Khan ; born 3 August 1970 is a Pakistani politician who has been a member of the National Assembly of Pakistan since August 2018. Previously, he was a member of the National Assembly of Pakistan from 2008 to 2013 and again from 2013 to 2018. He is current Federal Minister for Power of Pakistan He served as Minister for Defence and Minister for Foreign Affairs, in Abbasi cabinet from August 2017 and May 2018, respectively, until May 2018. He served as Minister of State for Science and Technology, Minister of State for Privatisation and Minister of State for Commerce between 2013 and 2014. He served as the Minister for Commerce from 2014 to 2017.

Khawaja Muhammad Asif

Khawaja Muhammad Asif ; born 9 August 1949, is a Pakistani politician currently serving as the Defense Minister of Pakistan since April 2022, He has been a member of the National Assembly of Pakistan, since August 2018. Previously, he was a member of the National Assembly from 1993 to 1999 and again from 2002 to 2018 and till date. In May, 2019 he took the charge and became the Parliamentary Leader of PML-N in the National Assembly of Pakistan. He served as the Minister for Foreign Affairs in the Abbasi cabinet from August 2017 to April 2018 and simultaneously served as the Minister for Defense and Minister for Water and Power in the third Sharif ministry from 2013 to 2017.

The Embassy of Pakistan Washington D.C.

shall remain closed on Monday January 16, 2023 on account of Martin Luther King Jr Day